Automatyka Robotyzacja Przemysł 4.0

513-904-241 | 503-564-793 |

Automatyka - zawód z przyszłością

 1. Automatyka_Robotyzacja_Przemysł 4.0

  Automatyka

  Robotyzacja

  Przemysł 4.0  Rekomendacja: 1 na 5 Popularność: 207 Opinie: 1

Automatyka

Robotyzacja

Przemysł 4.0Automatyka - zawód z przyszłością

 1. Automatyka__Robotyzacja

  Istnieje wiele sposobów na usprawnianie pracy przedsiębiorstw produkcyjnych. Rozmaite firmy starają się szukać oszczędności oraz nieustannie udoskonalają poszczególne procesy w swoich zakładach, aby wygenerować większe zyski i poprawić wydajność działania.

  Jednym z kluczowych rozwiązań, na które stawia się w ramach rewolucji Przemysł 4.0, jest automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych.

  Dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży rośnie z każdym kolejnym rokiem. W najbliższej przyszłości ten trend zdecydowanie się rozwinie.


  Czym jest automatyka i do czego się ją wykorzystuje?

  Już sama nazwa wskazuje główny obszar zainteresowań tej niezmiernie nowoczesnej i prężnie rozwijającej się dziedziny. Automatyka zajmuje się bowiem automatyzacją rozmaitych procesów wytwórczych, technologicznych i logistycznych. Najczęściej mówimy o niej w odniesieniu do działań przemysłowych, co stanowi główny, choć nie jedyny, obszar działania.

  Na czym skupia się zatem automatyka przemysłowa? Jej zadaniem jest zwiększenie robotyzacji procesów produkcyjnych, przy ograniczeniu lub wyeliminowaniu pracy człowieka, przy wielu powtarzalnych zadaniach lub w środowisku, które mogłoby być niebezpieczne dla zdrowia lub życia pracowników.

  Automatyka dostarcza także danych na temat samych procesów, pomaga wyeliminować szereg usterek lub wprowadzić optymalizację pracy. Zebrane informacje przydają się oczywiście do tworzenia harmonogramów na przyszłość oraz podejmowania strategicznych decyzji biznesowych, dotyczących rozwoju firmy.

  Jakie korzyści przynosi automatyka w przemyśle?

  Automatyka jest jedną z najbardziej rozwijanych obecnie dziedzin. Wiele firm już teraz chętnie zatrudnia specjalistów z tej branży. Dlatego też studia w tym kierunku stają się naprawdę popularne. Wiele uczelni, widząc ten trend wzrostowy, otwiera dla studentów nowe kierunki. Tak dzieje się na przykład w wyższej szkole Horyzont.eu, która ogłosiła już kolejny nabór na kierunek automatyka i robotyka.

  Dlaczego automatyzacja i robotyka są tak ważne dla przemysłu oraz innych gałęzi gospodarki? Przede wszystkim pomagają bowiem usprawnić szereg procesów, co przekłada się na znaczące oszczędności czasu, zużycia materiałów oraz wykorzystania zasobów ludzkich w firmie. Pracownicy są coraz częściej przekwalifikowani i delegowani do zadań koncepcyjnych, a monotonne obowiązki na liniach produkcyjnych przejmują odpowiednio zaprogramowane maszyny.
  Takie działanie zwiększa wydajność, zmniejsza ryzyko popełnienia kosztownych błędów, a to przekłada się na większe zyski oraz poprawę bezpieczeństwa w zakładzie pracy.
  Robotyzacja to klucz do optymalizacji procesów produkcyjno-logistycznych, usprawnienia pracy pojedynczych firm oraz całych łańcuchów dostaw, dzięki czemu wzrasta konkurencyjność oraz pozytywny odbiór wytwórcy i samych produktów na rynku.


  Perspektywy robotyzacji przemysłu na nadchodzące lata

  Automatyzacja na świecie zajmuje coraz szersze obszary w różnych gałęziach gospodarki. Na świecie powszechna jest automatyzacja w produkcji oraz logistyce, które przekładają się na solidne oszczędności dla wielu przedsiębiorców.

  A jak wygląda sytuacja w naszym kraju? Ciekawe obserwacje można poczynić na podstawie wyników badań „Barometr robotyzacji małych i średnich przedsiębiorstw”.

  Choć na ten moment odsetek firm, które wprowadziły już rozległe działania automatyzacyjne jest wciąż stosunkowo niewielki i dotyczy głównie największych podmiotów, to jednak perspektywy na nadchodzące lata zapowiadają się dość ciekawie.

  Aż 1/3 przedsiębiorców, biorących udział w ankiecie, zadeklarowała chęć automatyzacji procesów wytwórczych. Z kolei niemal 40% z nich planuje wprowadzić roboty wspomagające (czyli tak zwane coboty), które będą wspierać pracowników ludzkich w realizacji zadań na liniach produkcyjnych.
  W jakich sektorach najczęściej mówi się o robotyzacji? Przedsiębiorcy szukają przede wszystkim rozwiązań do usprawnienia pakowania i paletyzacji, obsługi maszyn oraz montażu.

  Okazuje się zatem, że polskie firmy zaczynają dostrzegać gigantyczny potencjał oraz szansę na wyprzedzenie konkurencji, które daje im właśnie automatyzacja.

  Co ciekawe wykorzystanie autonomicznych robotów lub cobotów nie oznacza wcale masowych zwolnień. Pracownicy wciąż będą potrzebni, jednak ich obowiązki w fabrykach i magazynach przyszłości nieco się zmienią. Najpewniej ludzie i roboty będą współpracować, przez co produkcja będzie efektywniejsza, tańsza oraz zdecydowanie bezpieczniejsza.

Opinie

 1. Dodaj opinię


 1. Nie dodano Opinii poza Opinią/Opisem Redakcyjnym

Dojazd do nas

Kontakt

PROSIMY, NAPISZ DO NAS - NA PEWNO ODPOWIEMY (czytamy wszystkie wiadomości wysłane z tego formularza)


Adres

ul. ks. Marcina Lutra 4
54-239 Wrocław
woj. dolnośląskie

https://horyzont.eu/